Lokakuu 2021

Mökillä pitää pilkkoa klapeja. Se on sataprosenttinen fakta. Tämä halonhakkuukuva on vuodelta 2008. Silloin riitti vielä intoa ja tarvetta tuohonkin hommaan. Lämmitettiin saunaa, takkaa ja hellaa. Tuossa on vain pieni määrä urakasta.

Klapeja on tullut pilkotuksi ja pinotuksi hirveät määrät. Tällä hetkellä ei tarvitse urakoida, sillä puita riittää useaksi kesäksi. Varaston käyttöä pienentää myös se, että polttopuita ei tarvitse viedä kotiin Helsinkiin, kuten ennen vanhaan. Uudessa Helsingin-kodissa kun ei ole takkaa, ei saunaa eikä hellaa.


Alakuvan klapikone hankittiin vuonna 2015 helpottamaan klapien tekoa. Kätevä kone, joka toimii kirveen sijaisena. Kuvassa edesmennyt lankoni Kari operoi innokkaasti puiden halkomista. Hän oli niin innokas konemies, ettei meinannut millään lopettaa urakointia. Sateen sattuessa homma tehtiin sateella.

Keijon kotimuseo | Keijontie 50, Rääkkylä | timppas(at)kolumbus.fi | 045-324 9010